Jak vybrat přípravek k regeneraci vlasů?

Podpořte zdraví svých vlasů.

vlasová maska

Šampon ve většině případů vlasy pouze odmastí, ale nedodá jim lesk, pružnost, hebkost nebo potřebnou výživu. K tomu jsou určeny přípravky na regeneraci vlasů. Typů produktů je na trhu celá řada a liší se konzistencí, zaměřením a také intenzitou péče. Seznamte se s fluidy, maskami, séry, másly, pěnami a dalšími přípravky, z nichž můžete vybírat. Nalezněte ten pravý pro své vlasy.

Na co se zaměřit při výběru

Stav a typ vlasů

Před výběrem regeneračního přípravku zhodnoťte, jaký typ vlasů máte a v jakém jsou stavu. U normálních vlasů bude stačit, když jim občas dopřejete masku či sérum, ale suché a poškozené vlasy potřebují pravidelnou a vydatnou péči, která bude přizpůsobena konkrétnímu typu vlasů. Vlnité a kudrnaté vlasy vyžadují speciální hydratační péči na podporu elasticity. Na jemné vlasy jsou ideální volbou produkty na zvětšení objemu. Mastné vlasy zase potřebují výživu. K tomu jsou vhodné přípravky s lehkou texturou, které vlasy nezatěžují. Pro barvené vlasy jsou vhodné produkty s dvojím účinkem, které regenerují a pomáhají s udržením barvy. Pro zralé a slábnoucí vlasy, jež ztrácejí pružnost a lesk, jsou vhodné výživné kúry obnovující jejich vitalitu.

Požadavky 

Vedle kondice svých vlasů zvažte i požadavky, které na přípravek budete klást. Na trhu najdete produkty ke zvětšení objemu, k uhlazení vlasů, na hydrataci nebo k podpoření růstu vlasů. Pokud máte normální, přirozeně krásné a zdravé vlasy, bude vám stačit k běžné údržbě balzám, jenž vlasy vyhladí a lehce vyživí po každém mytí. V případě suchých, lámavých nebo jinak poškozených vlasů zvolte silnější regenerační přípravky, jako jsou séra, kúry, masky či fluida. Slabé a jemné vlasy zase potřebují zlepšit odolnost a posílit od základu pomocí vlasových vod či tonik, které se zaměřují na výživu kořínků a vlasových folikul, z nichž vlasy vyrůstají. Na roztřepené konečky použijte speciální oleje, séra a hutná rostlinná másla.

Velikost balení

Než se odhodláte k nákupu konkrétního produktu, zamyslete se nad tím, jak často ho budete používat, a podle toho zvolte adekvátní velikost balení. Pokud přípravek chcete aplikovat po každém mytí, jako například balzám, vyplatí se nákup velkého balení. V případě, že ho použijete jen občas, poohlédněte se po balení s menším objemem. Přece jen platí, že po otevření přípravku máte většinou 12 měsíců na spotřebování. Po delší době není používání přípravku bezpečné. Snadno se tak může stát, že zbytečně vyhodíte téměř plné balení.

U neotevřených regeneračních přípravků na vlasy pravidelně kontrolujte maximální dobu spotřeby, která je uvedena na každém obalu. Po otevření sledujte počet měsíců, během nichž je nutné přípravek spotřebovat. Tuto dobu najdete v ikonce „kelímku“. Pokud v ní uvidíte třeba 12 M, znamená to, že musíte obsah balení spotřebovat do 1 roku. Déle otevřené produkty nepoužívejte, mohou být zdravotně závadné. 

olej na vlasy

Typy přípravků

  • Maska - slouží k intenzivní výživě a regeneraci vlasů. Složení a přesné účinky se liší u každého produktu. Nanáší se do čistých, šamponem umytých a ručníkem lehce vysušených vlasů. Masku aplikujte do délek, nikoli na pokožku hlavy, a lehce rozčešte hřebenem. V ideálním případě by se měla maska používat jednou týdně. Častější používání by vlasy zbytečně zatěžovalo a působily by zplihle. Některé masky suplují také funkci kondicionéru a usnadňují rozčesávání vlasů.

  • Olej - patří mezi bezoplachové přípravky, které jsou vhodné především na výživu delších vlasů. V ideálním případě by se měly aplikovat do délek. Nanášejí se buď do suchých, nebo umytých vlasů, záleží vždy na konkrétním typu produktu a doporučení výrobce. Suché oleje se rychle vstřebávají a nezanechávají na povrchu vlasů mastný film.

  • Sérum - je přípravek na výživu vlasů s vysokou koncentrací účinných látek. Séra jsou tedy mnohem silnější než jiné přípravky a mají široké využití. Mohou vlasy hloubkově hydratovat, vyhlazovat či omezit jejich vypadávání. Séra se dávkují po malých množstvích buďto do délek, nebo přímo na pokožku hlavy. Většinou jsou k dostání ve formě ampulí, kapslí či v lahvičkách s pipetou. Aplikují se do umytých nebo suchých vlasů. Některá se neoplachují, jiná je potřeba z vlasů vymýt, proto dbejte instrukcí výrobce. 

  • Sprej - má lehké složení a používá se jako bezoplachová péče po umytí nebo i mezi mytími. Dodává vlasům výživu, objem, lesk, hydrataci a zlepšuje strukturu vlasů. Konkrétní benefity se u jednotlivých produktů mohou lišit.

  • Kúra - obsahuje velké množství aktivních látek, jako jsou proteiny, vitamíny a oleje, které vyhlazují poškozenou strukturu vlasu. Kúra vlas obalí do neviditelného ochranného filmu. Na trhu je velké množství typů a každý z nich se specializuje na jiný problém. Některé kúry aplikujeme po umytí vlasů a necháváme je působit po dobu uvedenou na obale, jiné jsou bezoplachové.

  • Balzám - je na půli cesty mezi kondicionérem a maskou. Dá se používat po každém mytí a kromě toho, že napomáhá s rozčesáváním, vlasy také lehce vyživuje a změkčuje. V nabídce naleznete rovněž balzámy, které se zaměřují na specifické problémy či požadavky.

  • Krém - má dvojí využití. Za prvé slouží k úpravě nebo tepelné ochraně vlasů a zároveň dopřává vlasům lehkou výživu. Za druhé se zaměřují čistě na regeneraci a posílení struktury vlasů. Tento typ se používá podobně jako maska. Aplikuje se do mokrých vlasů a po uplynutí doby působení je nutné přípravek důkladně vymýt. Konzistence krému je jemnější než u masek, ale hutnější než u mlék.

  • Mléko - je lehčí, méně mastné než krém, lépe se vstřebává a většinou je zaměřeno na hydrataci vlasů. Mléka mohou být bezoplachová, ale setkat se můžete i s takovými, jež se po aplikaci vymývají.

  • Voda - obsahuje bylinné, rostlinné výtažky a dále extrakty na podporu růstu  a regeneraci vlasů. Aplikují se masáží do pokožky hlavy přímo mezi vlasové kořínky.

  • Fluid - obsahuje málo vody a hodně aktivních složek, které vzhled a zdraví vlasů podporují. Fluidy většinou patří k bezoplachovým přípravkům. Aplikují se do vlhkých nebo suchých vlasů. Některé přípravky se specializují na zacelení roztřepených konečků.

  • Tonikum - zaměřuje se na zlepšení stavu problematické vlasové pokožky, na omezení vypadávání vlasů a podporu jejich růstu. Obsahují výtažky z léčivých bylin či rostlin a často mají také antibakteriální účinky. Aplikují se na denní bázi přímo na pokožku hlavy, není potřeba je z vlasů vymývat.

  • Ampule a kapsle - jde většinou o nejkoncentrovanější přípravky, jako jsou séra, kterých stačí aplikovat jen malé množství. Jejich výhodou je také jednotlivé balení. Snadno si několik ampulí či kapslí přibalíte na cesty.

  • Pěna - má lehkou, nadýchanou texturu, jež se snadno nanáší do umytých a lehce vysušených vlasů, kde zůstává až do dalšího mytí.

  • Máslo - má většinou přírodní složení a nejhutnější strukturu ze všech regeneračních přípravků. Nanášejí se zejména na konečky a do délek, které intenzivně vyživují. Hodí se na suché a poškozené vlasy. Po aplikaci je nutné máslo důkladně vymýt, jinak budou vlasy působit mastným dojmem.

macadamia olej sprej

4 rady pro zdravé vlasy

Správné použití 

Před použitím jakéhokoli přípravku si na obalu přečtěte návod k použití a řiďte se jím. Na rady typu „nechte působit 2× déle, než uvádí výrobce“ neberte zřetel a uvedené doby působení dodržujte. Výrobci kosmetické přípravky důkladně testují a čas, jenž doporučují, mají odzkoušený. Po delší době vám v lepším případě přípravek už nic nepřinese a v tom horším by mohl vlasy poškodit.

Kombinace přípravků 

V sortimentu většinou nenajdete jen solitérní produkty k regeneraci vlasů, ale i celé řady, které obsahují kompletní péči o vlasy. Ta se skládá většinou ze šamponu, kondicionéru a masky. Setkat se můžete i s oleji, kúrami, séry a termoaktivními přípravky, jež jsou určeny pro tepelnou úpravu vlasů (žehlení, fénování).

Přiměřené množství

I v případě regeneračních přípravků platí, že méně je více. Pokud po umytí dopřejete vlasům masku, už na ně nenanášejte další regenerační produkty. Vlas toho najednou více nevstřebá a zbytečně byste ho přetěžovali. Respektujte také doporučené dávkování. Pokud je na výrobku uvedeno, že jedna dávka má mít velikost vlašského ořechu, berte to vážně a nesnažte se do vlasů nanést polovinu balení.

Správné skladování 

Správným skladováním můžete prodloužit životnost účinných látek v regeneračních přípravcích i jejich celkovou životnost. Pokud byste kosmetiku skladovali na přímém slunci, ve vlhku nebo vysokých teplotách, dojde ke znehodnocení obsahu a účinných látek mnohem rychleji, než je uvedeno na obalu. Regenerační přípravky stejně jako jinou kosmetiku skladujte na tmavém a suchém místě. V případě, že si nakoupíte kosmetiku do zásoby, můžete neotevřené přípravky uchovávat v lednici, ale nezapomeňte pravidelně kontrolovat data spotřeby.